Praha 19. října
Úmrtnost na rakovinu prsu se za 20 let snížila o 31 procent. Díky preventivním screeningovým vyšetřením žen v rizikovém věku se daří odhalit nádory brzy, kdy jsou vyléčitelné. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Ročně je nádor podle dat ministerstva nově diagnostikovaný u zhruba 7500 žen, u 4500 díky screeningu. Více než 40 procent žen nad 45 let ale na tato vyšetření nechodí, nejvíc v Praze.
Za 20 let od zavedení screeningu, tedy preventivního vyšetření žen nad 45 let, bylo podle Ondřeje Májka z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) více než 11,2 milionu vyšetření mamografem, což je speciální typ rentgenu. "U 61.971 žen byl odhalen karcinom prsu, drtivá většina z nich v časných stadiích s velmi úspěšnou léčbou," doplnil.
Přestože nových případů je proti roku 2002 asi o 16 procent víc, úmrtí ubývá a ČR je podle Májka v úspěšnosti léčby mezi nejlepšími zeměmi Evropy. "Výborné výsledky mamografického screeningu jsou potvrzením jeho smysluplnosti a motivací pro rozšiřování screeningových programů i pro další diagnózy, u kterých je to odborně podložené," uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Díky screeningu vzrostl i podíl nemocných, u nichž lékaři odhalí rakovinu z počátku růstu nádoru, kdy se dá dobře léčit. V současné době se pohybuje kolem 50 procent. Podle údajů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) se loni léčilo 56.000 jejích klientů, léčba stála kolem 2,5 miliardy korun, u VZP je asi 60 procent populace. Kolem 1600 pacientek nemoci každý rok podlehne.
Nejčastější jsou nádory prsu u žen ve věku 65 až 69 let, nevyhýbají se ale ani mladším ženám či mužům. Každá žena nad 45 let má možnost nechat se mamografickým…