dnes je 28.11.2021

Input:

Tým vyvinul nový nanomateriál pro léčbu kožních infekcí a popálenin

30.9.2021, Zdroj: ČTK

Praha/Liberec/Košice 30. září

Vědci připravili nový nanomateriál pro léčbu kožních infekcí a popálenin. Kombinuje netkané nanotextilie a nově vyvinuté látky s antibiotickým účinkem. ČTK o tom informoval Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV). Vědci z ústavu na nanomateriálu NANO-LPPO spolupracovali s kolegy z několika dalších pracovišť. Studii publikoval časopis Scientific Reports. Podle ústavu se také jedná o komercionalizaci materiálu.

Protože stále více kmenů bakterií získává rezistenci vůči běžným antibiotikům, roste potřeba nových látek s antibiotickými účinky. Tým tak pro nanomateriál využil třídu látek zvanou lipofosfonoxiny (LPPO) vyvinutou vědci z Akademie věd.

"Lipofosfonoxiny představují velkou naději pro novou generaci antibiotik. Nemusí pronikat do bakterií, ale působí na povrchu, kde narušují bakteriální buněčnou membránu. Díky tomu jsou schopné ničit bakterie účinně a rychle," popsal Dominik Rejman z ÚOCHB. Jeho tým tyto látky vyvinul ve spolupráci s Liborem Krásným z Mikrobiologického ústavu AV. Krásný pak řekl, že v několikatýdenním experimentu nenašli bakterie odolné vůči LPPO. "Zatímco proti známým antibiotikům vznikala rezistence relativně snadno," uvedl odborník.

Nové látky mají podle vědců potenciál hlavně tam, kde je třeba okamžitý cílený zásah. Výzkumníci však museli látky zkombinovat s materiálem, který zajistí jejich lokální účinek i bez vpravení do oběhového systému. To snižuje

Nahrávám...
Nahrávám...