dnes je 21.6.2024

Input:

Tři rozštěpová centra se společně zaměří na rizika, jež mohou vadu zapříčinit

21.5.2024, Zdroj: ČTK

Impulsem pro společný projekt byla koronavirová pandemie.

Brno 20. května

Dvě česká a jedno slovenské centrum zabývající se péčí o pacienty s obličejovými rozštěpy se spojila do nového projektu RoRis. Jeho hlavním cílem je zjistit přítomnost rizikových faktorů, které mohou zapříčinit vznik vady. V tiskové zprávě o tom informovala Fakultní nemocnice Brno, která se do projektu zapojila spolu s pražskou Fakultní nemocnicí Královské Vinohrady a slovenským rozštěpovým centrem Univerzitné Nemocnice Bratislava.

Rozštěpy rtu a patra patří mezi nejčastější vrozené vady u dětí. V tuzemsku se s ním ročně narodí více než 150 dětí. Pečují o ně ve specializovaných centrech, jejichž hlavním posláním je zajištění komplexní léčby a koordinace mnoha lékařských i nelékařských specialistů.

Impulsem pro společný projekt byla koronavirová pandemie. U pacientů s rozštěpem způsobila obtíže nejen stran dostupnosti specializované péče, ale podle odborníků pravděpodobně i z pohledu nárůstu negativních vlivů působících na rodiče před vznikem těhotenství a při něm. "Snahou je zjistit přítomnost rizikových faktorů, které mohou zapříčinit vznik rozštěpové vady obličeje dítěte u jeho

Nahrávám...
Nahrávám...