dnes je 16.6.2024

Input:

Trénink kognitivních funkcí na téma Velikonce

1.4.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

1.94
Trénink kognitivních funkcí na téma Velikonce

Bc. Aneta Novotná

Určitá období v roce nás mohou při vytváření programu pro seniory inspirovat. Velikonoce nabízejí poměrně široké možnosti, jak pojmout aktivizaci. Následující příklady můžeme jakkoliv poupravit vzhledem k potřebám konkrétní skupiny.

Doplňte pojmenování dnů v týdnu během Velikonoc (Pašijového týdne).

……………. středa …………….. sobota

……………..čtvrtek …………….. neděle

……………..pátek …………….. pondělí

Zkuste doplnit velikonoční říkanky těmito slovy:

potoka koledníček pomůže rybníčka
červené proutí malý zlatičká
bílý vajíčka hastrman vám

Panímámo, …………, darujte nám vajíčka, nedáte-li ………..., uteče ……. slepička, do horního rybníčka a z …………. do louže, kdo jí odtud ………...?

Já jsem ……. koledníček, tetičko, přišel jsem si pro ………..vajíčko. Pro vajíčko červené, pro koláček ……...,, jak vám je ten ………….. milý?

Řežu proutky u ………., hastrmanka na mě kouká,…………. se rmoutí, že mu řežu …….…...

A B
H J
K M
N O
P Ř
S V
T Z

Napište co nejvíce symbolů Velikonoc od těchto písmen. Případně vypište slova, která se Velikonoc nějakým způsobem týkají.

Lehčí varianta aktivity pojmenovávání dnů Pašijového týdne: Přidáme konkrétní nabídku názvů dnů a klienti přiřazují. Škaredá středa, Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota, Boží hod velikonoční (Velikonoční neděle), Velikonoční pondělí.

Říkanky řešení: První říkanka: zlatičká, vajíčka, vám, rybníčka, pomůže; Druhá říkanka: malý, červené, bílý, koledníček; Třetí říkanka: potoka, hastrman, proutí.

Příklady řešení symbolů Velikonoc: alkohol, hlavička, kuře, kraslice, kočičky, kříž, nádivka, návštěvy, půst, polévání vodou, pomlázka, slepička, svíce, trakař, beránek, Bílá sobota, jidáše, mazanec, osení, řehtačka, velikonoce, vejce, Velký pátek, zmrtvýchvstání, zajíček, zdobení vajec, Zelený čtvrtek.

Lehčí variantou by například bylo tato slova předepsat klientům bez samohlásek

(V-J-ČK- = vajíčko atd). Těžší variantou by pak byly přesmyčky těchto slov.

Přesmyčky

KAJOČVÍ

KAČÍZEJ

NIVOKECILO

MÁZOLAPK

KAHEČAŘT

KOŘUTÁK

ZEMANAC

KÁBENRE

SARCLEKI

VAKINÁD

Řešení: vajíčko, zajíček, velikonoce, pomlázka, řehtačka, kuřátko, mazanec, beránek, kraslice, nádivka.

Pro zlehčení můžeme uvést počáteční písmena hledaného slova.

Následující text o barvení vajíček můžeme využít pro trénink koncentrace, pozornosti, paměti nebo exekutivních funkcí.

Nejprve si každý sám přečte text a poté se snaží zodpovědět otázky, které se k němu vztahují, s tím, že se může k textu vracet a informace aktivně vyhledávat. Pokud se chceme zaměřit spíše na trénink paměti, dáme na přečtení časový limit a následující otázky klient zodpovídá zpaměti. Čistě pro nácvik koncentrace lze text využít k podtrhávání konkrétních samohlásek nebo slabik. Případně lze všechny metody zkombinovat. Lze použít i pro skupinu s tím, že text předčítáme a na otázky pak odpovídáme společně.

Barvení vajíček přírodními barvami

Přírodní barvy na skořápce neulpívají tak snadno a rychle jako barvy chemické, proto je dobré počítat s dobou barvení alespoň okolo 20 minut. Vajíčka (nejlépe pokojové teploty) vkládáme pomocí lžíce do vroucí, mírně osolené vody, do které jsme předtím vložili zvolené barvivo a ocet. Zdroj barviva necháváme v hrnci spolu s vejci, barvy jsou pak výraznější. Některé materiály se mohou na skořápky lepit a zanechávat na nich skvrny (např. cibulové slupky), v takovém případě je dobré použít pytlíček z gázy.

Jestliže se nepovedlo dosáhnout při barvení požadovaného odstínu, nechte vejce v nálevu přes noc. Níže rozepsané dávky barviva vystačí zhruba na osm vajec.

Žlutá vajíčka

Potřebujeme 3 vrchovaté lžíce jemně mleté kurkumy, 900 ml vody a 2 lžíce octa. Kurkumu nasypejte do vody a nechte asi 10 minut vařit. Přidejte ocet, špetku soli a můžete začít barvit.

Růžová vajíčka

Tři menší červené řepy oloupejte a nakrájejte je na kostičky. Vložte do hrnce a zalijte 900 ml vody. Přidejte sůl a dvě lžíce octa. Vařte tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaného odstínu.

Červená vajíčka

Červenou barvu získáte povařením vajíček v jednom litru červeného vína – stačí klidně krabicové. Přidejte sůl, ocet a vařte.

Modrá vajíčka

Potřebujeme cca půl hlávky červeného zelí, kterou nakrouháme na jemném struhadle. Zelí vložíme do hrnce a zalijeme horkou vodou tak, aby bylo úplně ponořené. Přidáme dvě lžíce octa a špetičku soli. Výsledná barva vajec bude bledě modrá. Takto lze obarvit ale jen bílá vejce.

Zelená vejce

Do hrnce s litrem vody vhodíme půl kostky mraženého špenátu a vaříme, dokud se nerozmrazí. Opět přidáme sůl, ocet a ždibec kmínu pro lepší barvu.

Hnědá vejce

Potřebujeme 4 hrnky cibulových slupek, jeden litr vody, ocet a sůl. Čím tmavší vajíčka použijeme, tím výraznější bude finální barva.

Hotová vajíčka vyndáme z vody a položíme je na dobře sající utěrku nebo papír. Opatrně je koulíme, dokud nejsou úplně suchá. Pozor musíme dát na nechtěné míchání barev, aby se na vajíčkách neudělaly fleky. Po oschnutí je pro větší lesk můžeme přetřít slaninou nebo kouskem másla a nechat zaschnout.

Otázky k textu

Jak dlouho musíme vejce barvit?

Co kromě barviva musíme přidat?

Na kolik vajec jsou výše rozepsané dávky?

Co nám obarví vejce nažluto?

Co nám obarví vejce na červeno?

Kolik zelí doporučují v textu na dávku modrých vajíček?

Co se doporučuje u zelené barvy k barvivu ještě přidat?

Čím můžeme obarvená vajíčka naleštit?

Téma barev můžeme využít i v dalších cvičeních, která se přímo Velikonoc netýkají.

Jaká barva vznikne smícháním těchto barev:

bílá + černá=

žlutá + modrá=

červená + modrá=

červená + žlutá=

červená + žlutá + zelená =

okr + červenohnědá + černá =

Přiřaďte k barvám jejich vlastnosti

1) bílá a) sentimentalita, hravost

2) žlutá b) teplo, radost

3) oranžová c) mystika, magie

4) červená d) čistota, rezervovanost

5) modrá e) pokora, strach

6) zelená f) smutek, nejistota

7) růžová g) láska, smysly

8) fialová h) klid, naděje

9) hnědá i) jasnost, zážitky

10) šedá j) bohatství, vznešenost

11) černá k) chlad, nekonečnost

12) zlatá l) vážnost, solidarita

Řešení smíchání barev: šedá, zelená, fialová, oranžová, hnědá, khaki

Řešení vlastnosti: 1D, 2I, 3B,

Nahrávám...
Nahrávám...