dnes je 25.1.2021

Input:

Transplantací bylo loni nejméně od roku 2013, i kvůli koronaviru

8.1.2021, Zdroj: ČTK

Transplantovaných orgánů bylo v ČR loni nejméně od roku 2013, meziročně ubylo sto operací na 765. Nejvíce pacientů dostalo jako v předchozích letech nové ledviny a játra. Vyplývá to ze statistik Koordinačního střediska transplantací, které má od roku 2003 na starosti vedení čekacích listin a koordinací transplantací. O jedenáct méně než před rokem bylo i dárců orgánů, zemřelých bylo 249 a žijících 28.

Podle statistik Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze, který je největším transplantačním centrem v zemi, ubylo transplantovaných orgánů o desetinu proti dosud rekordnímu roku 2019. Bylo jich 495. Proti předchozímu roku 2018 to bylo ale jen o 12 méně, informoval dnes IKEM v tiskové zprávě. Naopak více lidem bylo transplantované srdce, 46 operací znamenalo nejvyšší číslo za poslední čtyři roky. Další čtyři srdce operovaná v IKEM dostaly děti v péči Fakultní nemocnice v Motole.

Vůbec nejčastějším transplantovaným orgánem jsou ledviny, darují je zemřelí i živí dárci. V roce 2019 bylo ledvin transplantovaných 510, loni 443. Ve Fakultní nemocnici v Motole transplantovali loni pětatřiceti pacientům plíce. S tímto orgánem transplantovaným žije zhruba 250 lidí. Už před koncem loňského roku začali první z nich v Motole očkovat vakcínou proti covidu-19. Podle šéfa tamního transplantačního programu Jana Havlína patří mezi nejohroženější skupiny zejména proto, že po přijetí nového orgánu musí užívat léky potlačující imunitu.

Počty operací ovlivnil i koronavirus. "Existence transplantační medicíny je fakticky plně závislá na aktivitě lékařů oboru anesteziologie a intenzivní medicína. Jejich nasazení v době probíhající nákazy covid-19 v České republice bylo extrémní a mimořádné," uvedl Vladimír Černý, předseda společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, který v době epidemie řídí kapacity nemocnic a v listopadu se stal náměstkem ministra zdravotnictví.

Transplantační centra jsou závislá na ostatních nemocnicích, jejich lékaři pracující v intenzivní péči dárce vytipovávají. Podle odborníkům z IKEM

Nahrávám...
Nahrávám...