dnes je 14.4.2024

Input:

SZÚ: V ČR přibývá případů černého kašle, za rok jich může být i 4000

16.2.2024, Zdroj: ČTK

Praha 14. února

V ČR podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) výrazně přibývá případů černého kašle, od začátku roku jich lékaři zachytili téměř 700 a v minulém týdnu 188. Podle odhadů epidemiologů jich může být 4000 za rok, informoval dnes SZÚ v tiskové zprávě. Typickým příznakem je dávivý kašel, přičemž záchvaty mohou přetrvávat několik dní, nákaza je nebezpečná hlavně pro neočkované děti nebo seniory. V roce 2014 bylo více než 2500 případů, loni necelých 500.

"Onemocnění zpočátku vypadá jako běžný katar dýchacích cest, může se vyskytnout rýma, slzení, kýchání, zánět spojivek, mírně zvýšená teplota, chrapot, bolesti v krku. Dominantní je postupný rozvoj opakovaných záchvatů obvykle suchého kašle, s rudnutím až modráním zejména v obličeji," popsala epidemioložka SZÚ Kateřina Fabiánová.

Může se objevit i krátká zástava dechu, po které následuje hlasitý, zajíkavý nádech připomínající zakokrhání kohouta. "Kašel se zhoršuje v noci a typické je, že nereaguje na běžnou léčbu. Mezi záchvaty kašle pacient nemá obvykle žádné příznaky," dodala.

Mezi nemocnými je letos nejvíc teenagerů ve věku 12 až 18 let. Šestnáct nemocných jsou děti do jednoho roku. V populaci se černý kašel ve větší míře objevuje jednou za tři až pět let.

SZÚ letos odhaduje počet případů na 3000 až 4000. "Tato predikce je velmi reálná i vzhledem k předchozímu takzvaně klidovému období během pandemie covid-19, kdy byly hlášeny pouze desítky případů pertuse ročně. V období pandemie zasáhla do vývoje většiny infekčních nemocí, černý kašel nevyjímaje, protiepidemická opatření," doplnila Fabiánová.

Zároveň podle ní v některých oblastech republiky také klesla proočkovanost, zejména v Královéhradeckém a Jihomoravském kraji. Očkování je pro děti povinné, je součástí takzvané hexavakcíny, jíž se očkuje zároveň

Nahrávám...
Nahrávám...