dnes je 23.5.2024

Input:

Světový den meningitid v pátek připomene ochranu očkováním

21.4.2015, Zdroj: ČTK

Invazivní meningokokové onemocnění může pacienta zabít během pár hodin od prvních příznaků. V Česku loni postihlo 42 lidí, z nich 17 byly děti do pěti let věku. Za posledních šest let bylo v Česku 382 případů, z toho 161 u dětí do pěti let, řekla dnes novinářům vedoucí Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy Pavla Křížová s tím, že jedinou ochranou je očkování.

 "Doporučeno je zejména u adolescentů a malých dětí, především před vstupem do nového kolektivu, kde jsou obě věkové skupiny vystaveny zvýšenému riziku infekce," uvedla. Na rizika nemoci i možnosti prevence upozorní sedmý Světový den meningitid v pátek 24. dubna.

Meningokok je vysoce infekční, nemoc se může projevit jako zápal mozkových blan, infekce míchy či jako krevní infekce. Vyvolává ji bakterie Neisseria meningitidis. Bez příznaků ji má v nose či krku jeden člověk z deseti. Nemoc se rozvine u méně než jednoho procenta, přenašečem ale je každý, kdo bakterii v sobě má. Šíří se kašláním, kýcháním a přímým kontaktem s přenašečem. Riziko nákazy zvyšuje hektický životní styl, zvýšená zátěž, stres, pohyb ve větším kolektivu či v zakouřeném prostředí. 

Mezi příznaky mohou patřit bolesti hlavy, zvracení, horečka, porucha vědomí

Nahrávám...
Nahrávám...