Boji proti nelegálním a padělaným lékům se SÚKL věnuje řadu let, a to ve spolupráci s dalšími institucemi jako jen např. Policie ČR, Celní správa či Státní zemědělská a potravinářská inspekce.
Všechny padělané a nelegální léky, které SÚKL vlastní činností zajistil nebo následně laboratorně analyzoval, zveřejňuje na webových stránkách informační kampaně www.nebezpecneleky.cz.
V poslední době však SÚKL zaznamenal řadu podnětů na webové stránky, kde jsou kromě padělků a nelegálních přípravků nabízeny také zejména doplňky stravy, kterým jsou neoprávněně přisuzovány léčebné vlastnosti, a přípravky bez ověřené kvality, účinnosti a bezpečnosti, které mohou negativně ovlivňovat lidské zdraví.
„Setkáváme se s různými přípravky, které slibují rychlou léčbu závažných onemocnění nebo také detoxikaci organismu či zbavení se parazitů,“ uvádí ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta a dodává: „cena je zpravidla značně přemrštěná a po prozkoumání složení lze v řadě případů konstatovat, že se jedná o doplněk stravy či kosmetiku, tedy o výrobek bez jakýchkoli léčebných účinků.“
U podnětů na prošetření takových výrobků se jejich podatelé zpravidla domnívají, že by mohlo jít o léčivé přípravky, přičemž dané výrobky jsou nabízeny ke koupi prostřednictvím e-shopů. Na webových stránkách e-shopu však nebývá uveden jakýkoliv identifikační údaj prodejce či výrobce. K prošetření daného podnětu tedy chybí nezbytné podklady a zároveň chybí i subjekt, který by tyto podklady na vyžádání SÚKL předložil. V těchto případech selhávají i pokusy vypátrat odpovědné subjekty například prostřednictvím kontrolního nákupu nebo pátráním po osobách, které mají registrované příslušné internetové adresy (často anonymně v zahraničí, zvláště ve třetích zemích jako je např. Panama či USA). S vysokou pravděpodobností se jedná o podvodné obchody ve smyslu tzv., „šmejdů“. Výrobkům jsou na daných stránkách jednoznačně přisuzovány léčivé nebo preventivní účinky (často…