dnes je 1.12.2022

Input:

SÚKL rozhodl o úhradě prvního léku na vzácná onemocnění podle nového zákona

15.9.2022, Zdroj: ČTK

Ředitelka SÚKL Irena Storová uvedla, že očekává deset až 15 žádostí každý rok.

Praha 15. září

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) rozhodl o úhradě prvního léku na vzácná onemocnění podle nového zákona platného od letošního roku. O hrazení léku na spinální svalovou atrofii (SMA) bylo požádáno 10. ledna, vydání rozhodnutí včetně posouzení novou komisí ministerstva s pacienty a odbornými lékaři trvalo zhruba devět měsíců. Ředitelka SÚKL Irena Storová na dotaz ČTK uvedla, že očekává deset až 15 žádostí každý rok. Letos bylo žádostí podáno osm.

Nemocní se spinální svalovou atrofií dosud museli o úhradu v pravidelných intervalech individuálně žádat zdravotní pojišťovny. "Rozhodnutí SÚKL o úhradě léků pro vzácná onemocnění bude pro pacienty vždy znamenat větší míru jistoty. Lék, který potřebují, bude mít díky takovému rozhodnutí pevně stanovenou úhradu po několik let," uvedla Storová.

Dosud museli pacienti žádat o lék na základě výjimky ze zákona o veřejném zdravotním pojištění. Pojišťovna podle něj mohla po obdržení žádosti schválit i jinak nehrazený lék, pokud byl pro pacienta jedinou možností. Podle dřívějších informací vyřídily pojišťovny kladně 90 procent žádostí a náklady na tato léčiva byly přes dvě miliardy korun.

Novela zákona o

Nahrávám...
Nahrávám...