dnes je 27.2.2024

Input:

Studie ukázala vztah porodu po 35. roce a problémů s únikem moči

12.2.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Problémy v sexu či s únikem moči trápí po porodu výrazně častěji ženy, které mají první dítě až po pětatřicítce, jsou silnější nebo rodily s pomocí kleští. Vyplývá to ze studie urogynekologického centra Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Při vaginálním porodu se až na trojnásobek natáhnou svaly pánevního dna a mohou se natrhnout. Kvůli tomu trpí stresovou inkontinencí 31,9 procenta sledovaných žen, řekl dnes novinářům ředitel ústavu docent Jaroslav Feyereisl.

"Jsme svědky hektické diskuse zastánkyň tzv. přirozeného porodu, kritiků císařských řezů "na přání" a odborníků, kteří mají důvody k tomu, aby v přesně indikovaných případech byl porod veden operačně," připomněl.

Přirozený porod zůstává podle něj nadále optimální, existuje ale ne zcela zanedbatelná část žen, které si odnášejí do dalšího života po porodu závažná poškození. "Ženy by měly vědět o rizicích spontánních porodů, dostat objektivní informace. Naše studie má přispět k tomu, aby lékaři dokázali přesně vyhodnotit u každé konkrétní ženy míru rizika, aby se mohla spolu s lékařem o průběhu porodu předem dohodnout," dodal.

V ÚPMD se soustřeďují nejsložitější případy, a tak z 5500 porodů ročně jich 40 procent je provedeno císařským řezem. Do

Nahrávám...
Nahrávám...