dnes je 31.3.2023

Input:

Studie: Dětí s nadváhou a obezitou je v ČR více než čtvrtina, zhoršil to covid

24.1.2023, Zdroj: ČTK

Od roku 2016 došlo k obrovskému vzestupu více než o třetinu.

Praha 24. ledna

Více než čtvrtina dětí v ČR měla podle studie z roku 2021 nadváhu nebo obezitu. Obézních dětí bylo asi 16,4 procenta, nadváhu mělo dalších 9,6 procenta. Proti roku 1991 obézních dětí přibylo téměř desetinásobně, situaci ještě zhoršil covid-19. Informace dnes zazněly na semináři k dětské obezitě v Senátu. Zástupci ministerstva školství a zdravotnictví se chtějí situací zabývat, změnit by se mohlo školní stravování nebo výuka tělocviku.

"Od roku 2016 došlo k obrovskému vzestupu více než o třetinu. Alarmující data by měla být základem koordinovaného postupu," uvedl senátor Bohuslav Procházka (KDU-ČSL), který je pediatrem a dětský kardiologem. Varovné podle něj je také to, že obézních dětí je v současné době víc než těch, které mají nadváhu.

Obecně se nadváha či obezita posuzuje podle Body Mass Indexu (BMI), který se počítá z váhy a výšky. Například u desetiletého chlapce s průměrnou výškou asi 140 centimetrů je normální váha do 39 kilogramů, nadváha do 44 kilogramů a obezita nad 44 kilogramů.

"Obezita a nadváha není primárně medicínský problém, je to společenský problém. Pandemie covidu vše ještě akcelerovala," uvedl dětský

Nahrávám...
Nahrávám...