dnes je 25.4.2024

Input:

Strany: Problémem zdravotnictví je nedostatek zdravotníků a nízká elektronizace

4.7.2021, Zdroj: ČTK

Praha 4. července

Většina politických stran, které volební modely favorizují ve sněmovních volbách, považuje za jeden z hlavních problémů tuzemského zdravotnictví nedostatek lékařů a sester a nízkou elektronizaci zdravotnictví. Liší se v názorech na to, jak dostat do systému více peněz. Vyplývá to z ankety ČTK.

Všechny strany, které ČTK oslovila, zmiňují mezi hlavními problémy dlouhodobý nedostatek lékařů a sester nebo jejich nerovnoměrné rozmístění v regionech. V návrzích, jak to řešit, se už ale liší. Vládní ANO, které nyní má ministra zdravotnictví, vidí cestu v dotacích na vznik a udržení ordinací v regionech, navýšení počtu mediků na školách, dobrých nástupních podmínkách i kampaních, které mají motivovat ke studiu na zdravotnických školách. Podle Pirátů a STAN by se mělo změnit vzdělávání mladých lékařů tak, aby zbytečně neodcházeli. Úhrady pojišťoven by podle nich měly podporovat regionální dostupnost. Také podle poslance Jiřího Běhounka (za ČSSD), který vidí problém v nedostatku zdravotnické péče na periferii, je řešením úprava motivace a financování péče v regionech a také omezení smluv poskytovatelů s pojišťovnami v aglomeracích.

Hnutí Přísaha chce otevřít diskusi o rezidenčních místech, která by zajistila obsazení v regionech a specializacích. Cestu vidí i ve zlepšení pracovních podmínek pro zdravotníky. SPD chce zatraktivnit zdravotnické a lékařské studijní obory. Poslanec TOP 09 Vlastimil Válek se domnívá, že by pomohlo zjednodušit postgraduální vzdělávání lékařů. Pro navýšení počtu mediků a zkrácení atestací je Miroslav Havrda z uskupení Trikolora Svobodní Soukromníci. Podporuje přijímání lékařů ze zemí EU i z Ukrajiny, Moldavska a Ruska. Komunisté by byli pro srovnání rozdílných příjmů zdravotníků v nemocnicích s různými zřizovateli.

Dalším problémem, který chtějí některé strany řešit, je nízká elektronizace zdravotnictví. Podle koalice Pirátů a STAN je potřeba nastavit standardy, které zajistí, aby spolu jednotlivé systémy komunikovaly. "Dostupná anonymizovaná data na úroveň poskytovatele péče, abychom věděli, co se v systému zdravotnictví reálně děje a mohli hledat cesty, jak jej zlepšit," uvedli ve společné odpovědi poslankyně Olga Richterová (Piráti) a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál. Také podle vládního hnutí ANO je ČR v elektronizaci zatím na chvostu Evropy. Pro větší elektronizaci, ale zároveň i pro zvýšení bezpečnosti zdravotnických zařízení před kybernetickými útoky je rovněž koalice Spolu, tvořená ODS, lidovci a TOP 09. Podle Válka se nyní v úhradách zdravotnických výkonů s hrazením elektronizace a kyberbezpečnosti vůbec nepočítá.

Strany se také zpravidla shodnou na tom, že je potřeba dostat do zdravotnictví více peněz. Opět se ale liší v návrzích, jak toho dosáhnout. Vláda v posledních letech opakovaně zvyšovala platbu za státní pojištěnce, čímž zajistila růst příjmů systému v řádech desítek miliard korun. Pro pravidelnou valorizaci plateb za státní pojištěnce je KSČM. SPD by chtěla

Nahrávám...
Nahrávám...