dnes je 26.1.2022

Input:

Státní zdravotní ústav předpokládá skryté šíření omikronu v komunitě

21.12.2021, Zdroj: ČTK

Omikron testy ukázaly v Jihomoravském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Podle SZÚ jsou podezření i ve Zlínském a Moravskoslezském.

Praha 20. prosince

Státní zdravotní ústav (SZÚ) předpokládá skryté šíření koronaviru varianty omikron, protože se objevily komunitní případy. Jde o nakažené bez vazby na cestování do Afriky nebo další pozitivně testované s omikronem. V tiskové zprávě také navrhuje, aby se podrobnějším vyšetřením, takzvaným diskriminančím PCR testem, který může podezření na omikron odhalit, prověřovalo v zasažených oblastech 30 procent místo současných deseti procent všech pozitivních vzorků. Omikron testy ukázaly v Jihomoravském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Podle SZÚ jsou podezření i ve Zlínském a Moravskoslezském.

SZÚ informoval, že k pátku 17. prosince bylo potvrzeno oficiálně po sekvenaci genomu viru, která variantu omikron přesně určí, šest případů - dva v Liberci a šest v Jihomoravském kraji. Dnes ale jen brněnská fakultní nemocnice informovala o 17 dalších, nové případy se objevují i v dalších krajích.

"Vzhledem ke komunitním nálezům varianty omikron lze předpokládat její skryté šíření, a je tedy nutné zachovávat veškerá opatření ke snížení přenosu v komunitě," uvedla vedoucí Národní referenční laboratoře Helena Jiřincová. Například v Brně se například objevily případy u zdravotních sester na covidovém oddělení, které nevědí, od koho se omikronem nakazily.

Pro potvrzení nákazy koronavirem se lidé s příznaky nebo kontakty nakažených testují takzvanými PCR testy. V létě se každý pozitivní test znovu prověřoval takzvaným diskriminačním PCR. S rostoucím počtem nových případů od konce října bylo ale třeba uvolnit testovací kapacity pro

Nahrávám...
Nahrávám...