dnes je 11.12.2019
Input:

Stárnutí organismu v bio-psycho-sociálním kontextu

1.7.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.134
Stárnutí organismu v bio-psycho-sociálním kontextu

PhDr. Iveta Ondriová PhD.

Člověk jako jedinec stárne v biologické, psychické i sociální oblasti.

Biologické stárnutí

1. Biologické stárnutí je následkem involuce tělesných struktur, které je spojeno se změnou funkce jednotlivých orgánů, dotýká se všech systémů v organismu, probíhá ale asynchronně.

Kardiovaskulární systém

Věkem stoupá krevní tlak, charakteristické je stoupání zejména systolického tlaku (mluvíme o systolické hypertenzi), kvůli zpomalené regulaci vznikají ortostatické problémy s rizikem pádů. Snižuje se výkonnost srdečního svalu (kontraktibilita), srdce zvládá zvýšené požadavky organismu tachykardií. Tepny ztrácejí elasticitu a průsvit (kvůli aterosklerotickým procesům), žilní systém je často postižen varikózními rozšířeními, krevní tok se zpomaluje a vytváří podmínky pro vznik zánětů.

Urogenitální systém

Snižuje se koncentrační schopnost ledvin, oslabují se sfinktery (zejména u žen) s následnou inkontinencí moči, u mužů se zvětšuje prostata, čímž je ztížený odchod moči.

Pohybový systém

Věkem se snižuje svalová síla, snižuje se elasticita svalů a šlach. Kosti řídnou (osteoporóza), klouby tuhnou (artroza), kloubní chrupavky se opotřebovávají, čímž trpí zejména váhonosné klouby.

Imunitní systém

V imunitním systému nastávají komplexní změny, velmi důležitý je fakt, že klesá obranná schopnost organismu (klesá obranná schopnost imunoglobulinů).

Respirační systém

Samočisticí schopnost průdušek klesá (snižuje se činnost cilií buněk sliznice průduškového stromu), zvyšuje se náchylnost ke chronickým zánětům dýchacích cest, klesá přívod vzduchu do plic, snižuje se výkonnost dýchacího svalstva, praskáním interalveolárních sept vzniká rozedma plic (emphysem), tím se zhoršuje výměna krevních plynů.

Trávicí systém

Vypadávání zubů, snížená produkce slin, snížená produkce trávicích šťáv, snížená