Vývoj hlavních událostí kolem pražského protonového centra (soud dnes zprostil někdejšího nuceného správce VZP Antonína Pečenku obžaloby z pokusu o zneužití pravomoci při uzavření smlouvy mezi pojišťovnou a protonovým centrem):
Duben 2006 - Tehdejší nucený správce Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Antonín Pečenka podepsal smlouvu o smlouvě budoucí s investorem protonového centra. Kontrakt měl platit 15 let a centrum mělo dostávat za léčení 1600 pacientů ročně miliardu korun. Pečenka, který v čele VZP skončil začátkem května 2006, později přešel na manažerský post do firmy, která centrum rozjela.
16. května 2006 - Pražští radní souhlasili s pronájmem pozemků pro centrum v areálu Nemocnice Na Bulovce. Šest let je firma měla zdarma, do té doby měla centrum vybudovat a zahájit provoz.
5. prosince 2012 - Protonové centrum, jehož výstavba stála zhruba 3,5 miliardy korun, přijalo prvního pacienta.
Leden 2013 - Vedení VZP oznámilo záměr jednat s centrem o možnostech úhrady za léčbu rakoviny. Centrum se totiž začalo domáhat plnění smlouvy o smlouvě budoucí, kterou uzavřel Pečenka.
25. února 2013 - Správní rada VZP souhlasila s kroky vedení pojišťovny, které podalo na protonové centrum trestní oznámení a dalo najevo, že miliardový kontrakt neuzavře.
4. března 2013 - VZP se rozhodla podat další trestní oznámení na centrum. Podle pojišťovny totiž někteří zaměstnanci střediska mylně informovali pacienty, že záření je pro ně jediná vhodná léčba a že musí počkat, dokud se společnost nedohodne s VZP na proplácení. Centrum naopak zareagovalo, že podá žalobu na ochranu dobrého jména.
22. května 2013 - Tři největší zdravotní pojišťovny (VZP, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna) oznámily, že léčbu protony uhradí lidem, kterým ji…