dnes je 2.3.2024

Input:

Spor mezi VZP a protonovým centrem o smlouvu se vyostřil

16.3.2015, Zdroj: ČTK

Dlouholetý spor mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem o smlouvu se vyostřil. Mluvčí VZP Oldřich Tichý ČTK sdělil, že dnes měla do centra nastoupit na ozařování desetiletá dívka s nádorem na mozku. Léčbu protony doporučili jako nezbytnou odborníci. Centrum podle Tichého ale chce za ozařování dvakrát tolik, než si účtovalo před pár měsíci. Aby se léčení neodkládalo, VZP částku uhradí a pak začne situaci řešit, aby se neopakovala. Ředitelka centra Iva Taťounová odmítla, že by si účtovali dvojnásobek ceny. VZP podle ní útoky jen maskuje neschopnost uzavřít s centrem smlouvu.

"Dítě má sloužit jako rukojmí - majitelé centra odmítají s léčbou začít, dokud nebudou mít peníze na účtech. Přestože jde ze strany soukromého protonového centra o bezprecedentní postup, ředitel VZP Zdeněk Kabátek dnes rozhodl, že zdraví klientky je nejdůležitější a že pojišťovna více než 1,8 milionu za její ozařování předem uhradí. Až sekundárně bude VZP řešit, aby se něco takového už neopakovalo," řekl Tichý.

"Školačka je v péči centra od pátku. Obětí a rukojmím ředitele Kabátka naštěstí díky protonovému centru nebude, ale všichni pojištěnci VZP, tedy 60 procent občanů, by mohlo být ohroženo," uvedla na dotaz ČTK Taťounová.

Podle ní dostalo vedení VZP i správní rada informaci o cenových podmínkách pro nesmluvní partnery před šesti měsíci. "Zatímco zaměstnanecké pojišťovny začaly okamžitě jednat a na přelomu roku byly připravené uzavřít s centrem smlouvu s výhodnými podmínkami, VZP dále pokračuje ve strategii nicnedělání a nyní i lživé propagandy," uvedla.

Nemocná školačka podstoupila operaci mozkového nádoru ve Fakultní nemocnici Motol. Lékaři z komplexního centra léčbu protony doporučili jako jedinou možnou a VZP ji podle Tichého

Nahrávám...
Nahrávám...