dnes je 26.5.2024

Input:

Soukromí lékaři kritizují návrh zákona o neziskových nemocnicích

16.10.2015, Zdroj: ČTK

Koalice soukromých lékařů kritizuje návrh zákona o neziskových nemocnicích. Podle ní je v rozporu s pravidly hospodářské soutěže a ohrožuje existenci všech nestátních zařízení. Koalice to uvedla ve svém stanovisku k zákonu, které zaslala ČTK. Žádá stažení chystané normy. Zákon navrhlo ministerstvo zdravotnictví, do konce října čeká na připomínky. Podle vedení resortu má norma zefektivnit fungování státních nemocnic a umožnit v nich řízení "manažerským způsobem".

Vládní strany v koaliční dohodě uvedly, že přijmou zákon o veřejných neziskových zdravotnických zařízeních, které se mají stát páteří nemocniční sítě. V programovém prohlášení se kabinet pak zavázal, že normu předloží v roce 2015.

Podle návrhu by se v nezisková zařízení mělo od ledna 2017 proměnit devět fakultních a 30 dalších nemocnic a ústavů, které řídí ministerstvo zdravotnictví. Své příjmy budou moci použít jen na svou činnost, poskytovat budou lůžkovou péči. Zdravotní pojišťovny s nimi budou muset uzavřít smlouvu o úhradách. Neziskovým zařízením se bude moci stát i soukromá či krajská nemocnice, musí o to ale požádat. Rozhodne ministerstvo. Počítá se i s daňovým zvýhodněním.

"Návrh zákona de facto zavádí dvě kategorie poskytovatelů. Na jedné straně takzvané neziskové, které významně po všech stránkách zvýhodňuje, na druhé straně ty ostatní, jimž by se zhoršil přístup k financím i

Nahrávám...
Nahrávám...