dnes je 13.4.2024

Input:

Soud potvrdil lékaři 7,5 roku vězení za způsobení závislosti

14.1.2015, Zdroj: ČTK

Pražský vrchní soud dnes potvrdil lékaři Pavlu Brejlovi trest 7,5 roku vězení za to, že schválně přivodil pacientovi s poraněným konečníkem závislost na opiátech a poté mu je prodával za přemrštěné finanční částky. Brejla navíc nesmí deset let vykonávat lékařskou praxi a musí zaplatit pět milionů korun. Verdikt, který muže uznal vinným z těžkého ublížení na zdraví ze zavrženíhodné pohnutky, je pravomocný.

"Trestná činnost obžalovaného je projevem té nejvíce odsouzeníhodné ziskuchtivosti. Zahrnuje většinu přitěžujících okolností obsažených v trestním zákoníku. Jeho postup byl v příkrém rozporu s Hippokratovou přísahou i s etickými předpisy České lékařské komory. Totálně se zpronevěřil svému poslání," konstatoval předseda odvolacího senátu Martin Zelenka.

Lékař páchal trestnou činnost od března 2008 nejméně do listopadu 2010. Svého známého, bohatého majitele reklamní agentury, léčil v mělnické nemocnici nepřiměřeně dlouho bez snahy konzultovat podnikatelův akutní zánět konečníku a následnou bolestivou řitní trhlinu s dalšími specialisty. Jeho bolest tišil návykovým dolsinem, přičemž mnohokrát opakovaně překročil povolené maximální dávky léku.

Nahrávám...
Nahrávám...