dnes je 21.6.2024

Input:

Sněmovna přerušila schvalování vyšších postihů za nezaevidování léků v lékárnách

23.5.2024, Zdroj: ČTK

K předloze se poslanci vrátí v pátek 31. května.

Praha 22. května

Sněmovna dnes přerušila schvalování vládní novely, podle níž by za nezavedení léků do evidence lékáren hrozil až dvacetimilionový postih místo současného až dvoumilionového a nově i nejvýše dvouletý zákaz činnosti. Odročení prosadila koalice, k předloze se poslanci vrátí v pátek 31. května. Pozornost budí zejména pozměňovací návrhy Jana Kuchaře z vládního hnutí STAN. Jeden vymezuje postup dodávek léků do lékáren a druhý by umožnil výdej volně prodejných léků také prostřednictvím automatů.

Kuchařův pozměňovací návrh o obnově takzvaného chráněného distribučního kanálu by uložil výrobcům léků povinnost jejich dodání distributorům, kteří se je zavázali ve veřejné službě poskytnout lékárnám v Česku. Distributoři by museli mít zásoby takových léků v množství, aby mohli lékárny zásobit do dvou dnů od obdržení objednávky. Úpravu podpořilo v petici zhruba 460 majitelů menších nezávislých lékáren, proti se stavělo ministerstvo zdravotnictví nebo Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Chráněný distribuční kanál v minulosti v lékovém zákoně byl. Od ledna jej nahradila úprava namířená na léky s omezenou dostupností. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes vyzval lékárny k tomu, aby využívaly současnou legislativu, která bude plně funkční od června, a

Nahrávám...
Nahrávám...