dnes je 21.6.2024

Input:

Smlouvy pojišťoven s lékaři budou účinné asi až zveřejněním

23.7.2015, Zdroj: ČTK

Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné zřejmě až s jejich zveřejněním. Pojišťovny taky nebudou moci nabírat nové klienty prostřednictvím jiných firem. Novinky přináší takzvaná transparenční novela zákona o veřejném zdravotním pojištění, kterou dnes schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Debatu senátorů vyvolal pozměňovací návrh Petera Koliby (za ANO), který chtěl, aby si pacienti mohli legálně připlatit za lepší zdravotnické prostředky, například lepší klouby nebo čočky. Zdůvodnil ho mimo jiné tím, že se tak legalizuje současná praxe, kdy pacienti a zdravotnická zařízení obcházejí placení formou různých sponzorských darů. Pacienti by hradili rozdíl mezi skutečnou cenou a tím, co hradí pojišťovna.

Obdobný návrh vznesli už ve Sněmovně poslanci ANO, ale Sněmovna ho při závěrečném schvalování odmítla. Senát o Kolibově návrhu dnes nehlasoval, místo toho schválil předlohu ve znění, v jakém ji obdržel od Sněmovny.

Kolibův návrh vyvolal kritiku některých sociálních demokratů, postavil se proti němu i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Považoval by prý za nešťastné, pokud by se takto klíčová věc řešila na plénu

Nahrávám...
Nahrávám...