dnes je 2.3.2024

Input:

Smlouvy pojišťoven s lékaři budou možná účinné až zveřejněním

29.4.2015, Zdroj: ČTK

Smlouvy zdravotních pojišťoven s nemocnicemi a ambulancemi budou účinné možná až se zveřejněním. Pacienti by si taky mohli legálně připlatit za dražší zdravotnické služby. Vládní takzvaná transparenční novela zákona o veřejném zdravotním pojištění jde ve Sněmovně s navrženými úpravami po dnešním druhém čtení do závěrečného schvalování. Uskuteční se po opětovném projednání ve výboru nejdříve ve druhé polovině května.

Dobrovolnou spoluúčast pacientů za dražší, nyní nehrazené služby navrhli zakotvit do zákona poslanci ANO Radka Maxová a Miloslav Janulík. Jejich úprava spočívá v tom, že pacienti by měli možnost doplatit rozdíl mezi částkou, kterou běžně hradí pojišťovna, a skutečnou cenou dražší služby. Nyní se to prý řeší například dary. Úprava by podle Maxové umožnila transparentní poskytování zdravotních služeb, aniž by byl snížen rozsah hrazených služeb.

O návrhu se rozpoutala debata. Soňa Marková (KSČM) označila úpravu poslanců ANO za nebezpečnou. "Návrh by umožnil nekontrolovaný nárůst spoluúčasti pacientů," řekla. Podle ní by bylo nutné nejprve zakotvit standardní služby. Jiní poslanci její názor označili za nepochopení návrhu. Podotýkali, že zatímco nyní si musí pacient zaplatit například odlehčenou sádru celou, po schválení návrhu by hradil jen rozdíl mezi její cenou a sádrou standardní.

Podmínění účinnosti smluv jejich zveřejněním navrhl zdravotnický výbor. Vládní předloha to předpokládá, zavedla by až desetimilionovou sankci. Na zdravotní pojišťovny se má v budoucnu vztahovat zákon o registru smluv, jehož návrh účinnost dohod zveřejněním rovněž předpokládá.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) se dnes postavil proti jinému návrhu výboru, jenž zachovává současnou výši rezervních fondů zdravotních pojišťoven. Vládní novela je

Nahrávám...
Nahrávám...