dnes je 26.5.2024

Input:

Školáci podle průzkumu nejsou příliš vstřícní vůči HIV pozitivním

30.7.2015, Zdroj: ČTK

Méně než třetina žáků by si koupila čerstvou zeleninu od HIV pozitivního prodejce. O něco více než polovina souhlasí, že by HIV pozitivní děti měly navštěvovat školu společně s HIV negativními. Vyplývá to z průzkumu vedeného Státním zdravotním ústavem. Odpovědi podle autorů průzkumu svědčí o nepříliš vstřícných postojích vůči HIV pozitivním lidem.

Dotazníkový průzkum se konal od března do června letošního roku na 57 náhodně vybraných školách v Česku. Zúčastnilo se ho 1627 žáků sedmých až devátých tříd ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií.

Při ověřování znalostí se zjistilo, že více než 90 procent žáků zná alespoň základní informace o této nemoci. Děti vědí, že i zdravě vypadající člověk může být HIV pozitivní, že se tento virus přenáší pohlavním stykem, krví a společným užíváním jehel a že se naopak nepřenáší objímáním.

Pouze 11,3 procenta ale správně vědělo, že by se měl člověk nechat otestovat dva až tři měsíce po rizikové situaci, a jen 14,6 procenta správně vysvětlila termín

Nahrávám...
Nahrávám...