dnes je 18.7.2024

Input:

Senioři se chtějí zapojit i do komunální politiky a dobrovolnictví

18.2.2016, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Velká část seniorů touží po naplnění pocitu smysluplnosti života ve stáří, možnosti předat cenné životní a pracovní zkušenosti mladším generacím. Jednou z oblastí, kde by se mohli více prosadit, je oblast komunitního života, komunální politiky a dobrovolnické pomoci.

Brněnská konference, která se konala 9. února, byla věnovaná závěrečné fázi projektu „Dialogem k aktivnímu občanství seniorů“. Zaměřila se právě na posílení občanské angažovanosti seniorů.

„Cílem je dostat do povědomí lidí a celospolečenské diskuse témata jako je aktivní stárnutí, předávání zkušeností mezi starší a mladou generací, dobrovolnictví jako možnost zapojení starších lidí do společnosti,“ uvedla na úvod konference náměstkyně ministryně pro sociální a rodinnou politiku Zuzana Jentschke Stőcklová.

Není žádným tajemstvím, že podle nejnovějších demografických prognóz bude během dalších nejméně padesáti let naše populace značně stárnout, až jedna třetina občanů České republiky bude v důchodovém věku. Již nyní nejsou senioři jednolitou homogenní skupinou. Jiné potřeby a schopnosti má senior se zdravotními problémy, člověk, který ztratil životního partnera, má nízký důchod, mezi seniory existuje řada naprosto soběstačných lidí, kteří žijí velmi aktivním stylem života.

„Je důležité ukázat všem skupinám seniorů, že o něco máme zájem, a adekvátně je dle jejich možností a přání zapojit znovu do společenského dění,“ řekla náměstkyně Zuzana Jentschke Stőcklová.

Náměstkyně představila

Nahrávám...
Nahrávám...