Evropané příliš neholdují pohybu a Francouzi se z této tendence nijak nevymykají. Přes varování zdravotníků je tento trend zvláště znepokojivý u mladých lidí, kteří vysedávají u počítačů. Píše o tom francouzský deník Le Monde.
"Sedavého způsobu života přibývá v Evropě a poněkud rychleji ve Francii," uvádí profesor Jean-François Toussaint, ředitel Institutu pro biomedicínský výzkum a epidemiologii sportu (IRMES). Podle průzkumu Eurobarometru se počet Evropanů, kteří uvedli, že se nevěnují žádné fyzické aktivitě ani sportu, zvýšil od roku 2009 do roku 2013 ze 39 na 42 procent.
Aby se člověk těšil dobrému zdraví, měl by podle Světové zdravotnické organizace (WHO) udělat denně nejméně 10.000 kroků. To lze změřit pomocí krokoměru. Tento požadavek podle průzkumu IRMES nesplňuje 75 procent Francouzů ve věku od 18 do 64 let. A počet těch, kdo se pravidelně věnují fyzické aktivitě nebo sportu, poklesl o pět procent.
Velmi znepokojivé je podle Toussainta to, že lidé ve věku 18 až 24 let chodí pěšky mnohem méně než je průměr: ujdou kolem 2000 kroků denně. V této věkové kategorii se nejvíce projevuje tendence k sedavému způsobu života. Na vině tu prý je záliba ve videohrách a komunikace prostřednictvím internetu, chytrých telefonů či tabletů. Mladí ve věku od 18 do 24 let jsou "přilepení k obrazovce" a jsou dokonce méně aktivní než lidé ve věku od 55 do 64 let.
Výzkum IRMES však také ukázal vliv příkladu rodičů: čím jsou rodiče aktivnější, tím jsou aktivnější i jejich děti a naopak. Konečně u těch nejstarších je fyzická aktivita, jako je chůze, důležitým prostředkem k oddálení závislosti na okolí. Profesor François Carré dokonce uvádí, že čím více…