dnes je 26.5.2024

Input:

Resort zdravotnictví má v plnění legislativního plánu zpoždění

8.12.2015, Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví nabralo v plnění legislativního plánu zpoždění. Protikuřácký zákon, který zakáže kouření v restauracích, měl platit od ledna 2016, dnes ho má teprve na programu Sněmovna. Norma bude v nejlepším případě platit od pololetí příštího roku. Od ledna 2016 měl být účinný zákon o neziskových nemocnicích, který ještě vláda ani nedostala. Zpoždění mají i normy o vzdělávání lékařů a sester.

"V případě protikuřáckého zákona má ministerstvo zpoždění ne vlastní vinou. Návrh čekal na zařazení do programu Sněmovny přes půl roku," řekl ČTK ministerský mluvčí Jan Štoll. Dodal, že vláda poslala Sněmovně ministerský návrh zákona už 3. června.

Podle legislativního náměstka Radka Policara je důvodem zpoždění většiny zákonů složitost hledání správného řešení a to, že v připomínkovém řízení přicházejí stovky připomínek a ministerstvo nechce ani jednu opomenout.

Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) si v patnáctibodovém legislativním plánu vytýčil jako priority protikuřácký zákon zahrnující i ochranu před škodlivými účinky alkoholu a nelegálních drog, zákon o neziskových nemocnicích a zákony o vzdělávání lékařů a ostatních zdravotníků.

"Pokud se poslanci a poslankyně nerozhodnou jinak, tak by dnes mělo být první čtení takzvaného protikuřáckého zákona. Chtěli bychom, aby začal platit co nejdříve, záleží na rychlosti projednávání, odhad je v pololetí 2016," řekl ČTK náměstek. Norma by mohla narazit u zákonodárců tím, že zakazuje v restauracích vedle běžných cigaret také cigarety elektronické. Majitelé tvrdí, že kvůli tomu jim klesnou tržby. Napadají i to, že by museli nabízet alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo.

U zákona o neziskových nemocnicích bylo podle náměstka datum účinnosti leden 2016 míněno spíše jako pracovní. Klíčové datum je 1. leden 2017, kdy by měly být převedeny státní nemocnice na novou právní formu. "Z tohoto pohledu to ještě stále stihnutelné je," řekl. V příloze zákona budou vyjmenovány nemocnice, které se stávají neziskovými, vzniknout má státem garantovaná síť. Nemocnice by měly jistotu smlouvy se zdravotní pojišťovnou a byly by osvobozeny od daní z příjmu.

Připomínkové řízení bylo do konce listopadu, ministerstvo připomínky teď zpracovává. "Do konce

Nahrávám...
Nahrávám...