dnes je 21.6.2024

Input:

Resort hradí očkování blízkým kontaktům s nakaženými žloutenkou A

21.10.2015, Zdroj: ČTK

Ministerstvo zdravotnictví hradí očkování proti virové žloutence A lidem, kteří byli v blízkém kontaktu s nakaženými. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová v reakci na epidemie "nemoci špinavých rukou" v Karlovarském kraji a zvýšený výskyt v krajích Libereckém a Ústeckém. Připomněla, že nejdůležitějším preventivním opatřením vedle očkování je dodržování základních zásad osobní hygieny.

"Nejvyšší nemocnost dlouhodobě přetrvává v Karlovarském kraji, kde bylo od začátku roku k 16. říjnu hlášeno 233 případů, z nich téměř třetina byla aktivně vyhledána. Dosažená nemocnost je 77,9 případu na 100.000 obyvatel," upřesnila mluvčí.

Trend je podle ní pro Karlovarský kraj neobvyklý, v minulosti byly hlášeny jen ojedinělé případy, zhruba do deseti ročně. "Nepříznivá epidemiologická situace přetrvává v kraji od loňského září," dodala.

Vyšší nemocnost, než je k danému datu průměr ČR 5,08 případu na 100.000 obyvatel, hlásí na stejný počet obyvatel také kraje Liberecký (7,75 případu) a Ústecký (5,46 případu). Naopak nulová nemocnost je na Vysočině. "V ohniscích nákaz je prováděno na základě epidemiologického šetření orgánů ochrany veřejného zdraví u vytipovaných kontaktů s nemocnými očkování proti žloutence A, které je hrazeno z prostředků ministerstva zdravotnictví," shrnula mluvčí.

V Karlovarském kraji zaznamenali hygienici jen v září devět nákaz žloutenkou A. V minulých letech bývalo maximálně deset případů za rok. Od loňského září v kraji onemocnělo 256 lidí, některé školy zavedly kvůli nákaze zvláštní opatření. Například 2. základní škola v Chodově na Sokolovsku, kde se

Nahrávám...
Nahrávám...