dnes je 25.1.2021

Input:

Registrační systém na očkování bude mít pilotní provoz

8.1.2021, Zdroj: ČTK

Před spuštěním registračního systému na očkování proti covidu-10 pro osmdesátileté, který má začít fungovat v polovině ledna, bude zkušební provoz. Ministr zdravotnictví Jan Blatný tak dnes reagoval na požadavky krajů. Česko podle ministra jedná o dalším milionu dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech, která byla pro použití v EU schválená jako první. Vakcína od firmy Astra Zeneca, kterou by mohly používat i ordinace lékařů, by mohla být schválená v lednu.

Hejtmani podle šéfa jejich asociace Martina Kuby chtějí, aby ministerstvo zdravotnictví centrální registrační systém spustilo co nejdříve. Podle nich je nutné prověřit, jak bude databáze v plném náporu fungovat. "Je domluva na tom, že bude spuštěný pro populaci nad 80 let od 15. ledna. V rámci zkušebního provozu bude spuštěný i předtím. Bude to model, který si budou moci všichni proklikat," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr Blatný.

Podle něj při registraci osmdesátníků nebude nutné vyplňovat podrobnější údaje, protože do skupiny pro očkování s nejvyšší prioritou spadají už díky věku. "Nejdříve budou očkovaní senioři v domovech a zdravotníci, následně tito senioři," řekl Blatný na dotaz ČTK. Podle něj všechny přihlášené systém nejdřív zaregistruje, ale termín jim přidělí až tehdy, když budou proočkovaní právě zdravotníci a lidé v domovech. Ostatní populace, zejména senioři nad 65 let, chronicky nemocní a vybrané profese, se budou k přidělení termínu očkování registrovat od února.

Očkováno v ČR bylo do středy téměř 20.000 lidí, což je asi 0,2 procenta populace. Denní data ministerstvo nezveřejňuje. Česko tak očkuje rychleji než Slovensko nebo Rakousko, ale pomaleji než Němci a Poláci. První dodávka očkovací látky od

Nahrávám...
Nahrávám...