Odmítavý či velmi zdrženlivý vztah k alternativní medicíně doporučila lékařům Purkyňova lékařská společnost. S nejtragičtějšími důsledky, kdy léčitelé odrazují pacienty od účinných metod medicíny založené na důkazech, se lze setkat v onkologii. Ministerstvo zdravotnictví usiluje o trestní zodpovědnost léčitelů, potvrdil ČTK informaci Radiožurnálu ředitel odboru komunikace s veřejností Jan Štoll.
"Mělo by se přesně vymezit, co je přípustným léčitelstvím a co lze považovat za činnost vážně ohrožující zdraví či život toho, kdo se svěří do péče podvodných léčitelů," uvedl. Ministerstvo už jednou návrh vládě předložilo, ta ho zamítla, protože vymezení chybělo. Na přesné formulaci se nyní domlouvají ministerstva zdravotnictví a spravedlnosti.
"Lékař by měl pacientovi pomáhat způsobem co nejúčinnějším, měl by se tedy vyhýbat metodám, jejichž účinnost je sporná, malá či nulová," shrnul předseda pracovní skupiny při předsednictvu Purkyňovy společnosti k tématu alternativní medicíny profesor Jiří Beneš.
Pracovní skupina se shodla, že lékař by alternativní medicínu aktivně využívat neměl. Pokud se ho pacient zeptá na doporučení, mělo by stanovisko lékaře být u…