dnes je 7.10.2022

Input:

První transplantace srdce v ČSSR proběhla před víc než půlstoletím, dnes jsou to desítky ročně.

20.7.2022, Zdroj: VZP

Průměrná čekací doba na operaci je zhruba jeden rok.

Praha,  8. července

Vloni podstoupilo transplantaci srdce celkem 45 pojištěnců VZP, náklady na jejich péči činily 107 milionů Kč. Nejstaršímu klientovi VZP, který v loňském roce prodělal transplantaci srdce, bylo 67 let, nejmladšímu pacientovi 5 roků. VZP čísla vydává k 54. výročí první transplantace srdce na území někdejšího Československa.

Dne 9. července 1968 provedli lékaři v Bratislavě na území ČSSR vůbec první transplantaci srdce, pacientka ale po operaci žila pouhých 5 hodin. „Tehdy chirurgové ještě neměli dokonale zvládnutou techniku výkonu a chyběla účinná imunosupresiva, tedy léky, díky kterým tělo neodmítá darovaný orgán. Teprve po mnoha letech, když se objevil cyklosporin A, začaly být transplantace úspěšné,“ popisuje emeritní přednosta Kardiocentra IKEM prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. Od první již úspěšné transplantace srdce letos v lednu uplynulo 38 let, provedli ji tenkrát právě průkopníci v oboru, lékaři z pražského IKEM. V současné době mají transplantace srdce své pevné místo mezi prováděnými operačními výkony, díky stále lepším metodám se také zvyšuje komfort pacientů po transplantaci a prodlužuje délka života. Náklady VZP na tyto operace se za posledních 10 let zdvojnásobily na loňských více než 107 milionů korun.

Česko je na špičce v Evropě

Celkem bylo v roce 2021 v tuzemsku provedeno 74 transplantací srdce. Průměrná čekací doba na operaci je zhruba jeden rok. Zásadním milníkem v léčbě je proto i tzv. umělá

Nahrávám...
Nahrávám...