dnes je 23.11.2020

Input:

První exoskop v republice umožňuje neurochirurgům z 1. LF UK a ÚVN operovat pacienty s covidem-19

22.10.2020, Zdroj: ČTK

Digitální exoskop jako první v Česku rutinně využívají chirurgové a lékaři z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1.LF UK) a Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Při operacích mozku či páteře tak nyní chirurg nesleduje operační pole skrze mikroskop ale s pomocí speciálních brýlích na monitoru ve 3D s vysokým rozlišením. Kromě přesného přehledu pro všechny zdravotníky na sále, technologie lékařům umožnila také provádět mikroneurochirurgické operace a dodržet zpřísněná hygienická opatření kvůli koronaviru, což dříve nebylo možné. Mluvčí 1LF UK Petra Klusáková o přístroji informovala v dnešní tiskové zprávě.

"Současné hygienické normy vyžadují, aby měl chirurg při výkonu respirátor FFP3 a k tomu před obličejem plexisklo. Při vrtání kosti nebo preparaci totiž může dojít k uvolnění drobných částic, a tedy i k přenosu infekce. Dodržet požadovaná opatření však při mikroneurochirurgických operacích za použití klasického mikroskopu není možné, protože operatér se musí dívat do okuláru," popsal přednosta kliniky David Netuka.

Nemocnice tak, s pomocí dotace ministerstva obrany, koupila exoskop za 8,6 milionu korun. "Digitální mikroskop čili exoskop je vlastně kamera, kterou může operatér volně manipulovat, díky čemuž může využít daleko více úhlů