dnes je 26.5.2024

Input:

Průzkum: Tři čtvrtiny dívek neprovádí samovyšetření prsu

7.12.2015, Zdroj: ČTK

Tři čtvrtiny dívek do dvaceti let neprovádí samovyšetření prsu pro včasné odhalení rakoviny, zjistil průzkum, který je součástí preventivního projektu pro středoškolačky Nejde jen o prsa. Rakoviny se obává 73 procent dívek a více než polovina zná někoho, kdo rakovinu prodělal. Rakovina prsu je nejčastějším zhoubným onemocněním českých žen, ročně se zjistí u 6700 pacientek.

Zdravotní pojišťovny hradí ve dvouletých intervalech mamografii ženám od 45 let. Přední český odborník a zakladatel českého screeningového programu profesor Jan Daneš ČTK řekl, že zájem žen o samovyšetření s věkem roste, jak si uvědomují narůstající riziko. Samovyšetření by měly provádět každý měsíc i ženy, které chodí na mamografii. Nádor totiž může vzniknout v intervalu mezi dvěma mamografiemi.

"Samovyšetření prožívá renesanci a stále více se propaguje. Myslím si, že povědomí se u žen zvyšuje a stále více se jich o to zajímá. Chtějí třeba podat návod, jak samovyšetření provádět," řekl profesor.

Mladé dívky se většinou necítí nemocí tolik ohroženy, proto obvykle samovyšetření neprovádějí. Ve věku do 20 let se samovyšetření ani aktivně nepropaguje, nebývá podle profesora příliš spolehlivé, ženy si podle něj hmatají věci, které jsou v prsu obvyklé. "Důležité je provádět samovyšetření po 20. roce," zdůraznil.

U žen, které nespadají do screeningu, se doporučuje pravidelné samovyšetření prsu a při

Nahrávám...
Nahrávám...