dnes je 26.5.2024

Input:

Průzkum: Na ochranu před chřipkou dbá 42 procent lidí

1.12.2015, Zdroj: ČTK

Na ochranu před chřipkou dbá podle aktuálního průzkumu v Česku 42 procent lidí, z nich se pět procent nechá očkovat. Valná většina Češek a Čechů začne jíst víc ovoce a zeleniny, anebo polykají vitamínové preparáty a potravinové doplňky. Chřipkou onemocní v Česku každý rok deset až 30 procent obyvatel, v epidemii až polovina. Na chřipku a její následky zemřou ročně přes 2000 lidí. Podle průzkumu společnosti Walmark většina Čechů chřipku nepozná.

K typickým příznakům řadí přes 60 procent dotázaných rýmu. Tento mylný názor mají tři čtvrtiny mladých. Typickým příznakem není ani teplota do 38 stupňů Celsia, ačkoli to tvrdí přes 40 procent dotázaných. Chřipka naopak je typická vysokými horečkami a bolestí celého těla.

Podle odbornice na zdravou výživu Jany Dochvátové z Walmarku, který poskytl ČTK výsledky průzkumu, přispívají nedostatečné znalosti k tomu, že lidé chřipku podceňují. K akutní podpoře imunity radí odbornice stravu bohatou na zinek, vitamín C, případně doplňky stravy s nimi a výtažky z echinacey, kurkumy či černého bezu. Účinnou formou prevence je očkování.

V průzkumu ho ale jako hlavní formu ochrany uvedlo necelých pět procent respondentů od 18 do 65 let

Nahrávám...
Nahrávám...