dnes je 27.2.2024

Input:

Průzkum: Každý druhý chléb či pečivo v ČR jsou přesolené

11.3.2015, Zdroj: ČTK

Každý druhý chléb nebo pečivo, které si Češi koupí v obchodě, obsahuje více soli, než je doporučeno. Nejvíc jí je v obyčejném rohlíku soleném a kmínovém chlebu. Ukázal to průzkum iniciativy Vím, co jím a piju. Z 20 vzorků 11 splnilo kritéria Světové zdravotnické organizace (WHO) na obsah soli a jen devět také kritéria na obsah přidaných cukrů, rizikových tuků, vlákninu a celkovou energii, řekl dnes ČTK člen správní rady iniciativy docent Jiří Brát.

Norma WHO je pět gramů soli na den, Češi ji podle Bráta až třikrát překračují. Po Maďarsku jsou na tom se spotřebou soli nejhůře v Evropě, do normy se naopak vejde západní část kontinentu. Až 75 procent příjmu soli je z komerčně dodaných potravin. Chléb a pečivo tvoří třetinu denní dávky.

Alena Šteflová z české kanceláře WHO připomněla, že vysoká spotřeba soli zvyšuje riziko nemocí srdce a cév či rakoviny. "Pokud by Češi snížili příjem soli na pět gramů za den, snížili by si riziko mrtvice o 23 procent a infarktu o 17 procent," řekla.

Sůl zvyšuje chuť k jídlu, proto nepřímo souvisí s obezitou. Vysoký příjem soli vede k osteoporóze, zatěžuje ledviny a celkově přispívá k nezdravému stravování. "Hodně slané potraviny, chipsy, uzeniny či sýry bývají celkově chuťově výrazné, tučné, určené k rychlé konzumaci a přejídání," upozornil

Nahrávám...
Nahrávám...