Českému zaměstnanci je v průměru 42,4 roku, tedy o 3,7 víc než v roce 1993. Mladí Češi déle studují a při škole hledají zaměstnání méně často, než je běžné v západních zemích. Rodí se méně dětí, prodlužuje průměrný věk a lidé odcházejí později do důchodu, uvedl ve své analýze Český statistický úřad (ČSÚ).
Zatímco v roce 1993 pracovala téměř třetina osob v nejmladší skupině 15–19letých, v roce 2013 to bylo pouze o něco více než tři procenta. O víc než třetinu se snížila míra zaměstnanosti ve skupině 20–24letých, tedy ve věku, kdy velká část mladých studuje vysokou školu, uvádějí statistici.
„Naprosto opačná tendence je patrná ve skupinách předdůchodového věku. Razantně se zvýšila míra zaměstnanosti žen ve věku 55–59 let a zároveň se zvýšila i míra zaměstnanosti mužů v tomto věku. V porovnání se situací před dvaceti lety podstatně častěji pracují i mladší šedesátníci (60–64letí),” uvádějí autoři analýzy.
Poměr se obrátil
Upozorňují, že v roce 1993 převyšoval počet pracujících ve věku 15–24 let počet pracujících 55–64letých dvaapůlkrát, o dvacet let později byl naopak počet pracujících v nejstarší skupině produktivního věku 2,6krát vyšší než počet pracujících v nejmladší desetileté skupině produktivního věku.
Méně mladých než v ČR dělá na Slovensku a v Maďarsku. Nejnižší zaměstnanost v tomto věku byla na jihu…