dnes je 2.3.2024

Input:

Průměrný věk lékařů záchranky stoupá, chybí jim nástupci

15.4.2015, Zdroj: ČTK

Průměrný věk lékařů záchranné služby stoupá, chybí jim nástupci. Záchranné služby bojují s nedostatkem lékařů, příčinou je především to, že urgentní medicínu nemohou lékaři rovnou vystudovat, ale musí si nejprve splnit atestaci z jiných, ministerstvem zdravotnictví schválených oborů. Změnu, aby si první atestaci mohli lékaři dělat i z urgentní medicíny, přislíbilo ministerstvo, ale už řadu měsíců trvá nejistota, kdy to bude. Mezi mediky je přitom o obor obrovský zájem, řekl dnes ČTK náměstek ředitele Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje Jiří Knor.

Středočeská záchranka má zhruba stovku kmenových lékařů a služby zde pokrývají i externisté. Minimálně dalších 15 kmenových lékařů, tedy zaměstnaných na plný úvazek, záchrance chybí.

Koncept oboru urgentní medicína je na základě žádosti ministerstva zdravotnictví připravený od začátku roku 2014. "Teď máme polovinu roku 2015 a pořád nevíme, na čem jsme, zda bude základním oborem nebo nástavbou," uvedl Knor. Podle něj také přípravu nových lékařů velmi zkomplikovalo to, že se za posledních 12 let třikrát zcela změnily podmínky pro získání specializace v oboru urgentní medicína. "Výsledek je tristní, ale týká se to i dalších lékařských oborů. Mladým lékařům nejistota bere především motivaci," dodal Knor.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová ČTK sdělila, že pokud jde o specializační vzdělávání již vystudovaných

Nahrávám...
Nahrávám...