dnes je 16.9.2024

Input:

Přístroj lépe sledující ozařování může vylepšit léčbu rakoviny štítné žlázy

13.8.2024, Zdroj: ČTK

Rakovinou štítné žlázy každý rok na celém světě onemocní asi 300.000 lidí, v Česku kolem 1200, zejména žen.

Praha 13. srpna

Nový přístroj, který dokáže lépe sledovat v těle pacienta radioaktivní léky, může do budoucna pomáhat lidem s rakovinou štítné žlázy. V tiskové zprávě o tom dnes informovaly 1. lékařské fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Fakultní nemocnice v Motole, jejichž vědci na robotickém zařízení s gama kamerou pracují. Rakovinou štítné žlázy každý rok na celém světě onemocní asi 300.000 lidí, v Česku kolem 1200, zejména žen.

Součástí léčby pacientů po operačním odstranění nádoru je terapie radioaktivním jódem. Cílem je odstranit nepatrné zbytky nádoru, které po chirurgickém zákroku mohou v krku zůstat. Radioaktivní izotop jódu se ve štítné žláze přirozeně hromadí a místo se tak lokálně ozáří, což má zastavit rakovinné bujení.

Stávající metody podle odborníků v současné době neumí lékařům dostatečně pomoci při rozhodování o nejvhodnější léčbě. "Fyzikálně nejsou dnes běžně používané přístroje schopné mít takové rozlišení pro jód 131," vysvětlila klinická radiologická fyzička Fakultní nemocnice v Motole Tereza Kráčmerová.

Lékaři podle ní

Nahrávám...
Nahrávám...