dnes je 29.5.2024

Input:

Příspěvek na péči se zřejmě zvýší, Marksová připraví návrhy

23.7.2015, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí

Příspěvek na péči se zřejmě od července příštího roku zvýší. Ministerstvo práce a sociálních věcí připraví dvě varianty novely - přidat by se mohlo od pololetí 2016 buď naráz o deset procent, nebo o pět procent od pololetí a o dalších pět od ledna 2017.

Novinářům to dnes po jednání členů vlády se zástupci Národní rady osob se zdravotním postižením řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Stát vyplácí handicapovaným či seniorům příspěvky na péči od roku 2007. Mají si za ně zaplatit opatrování doma či v nějakém zařízení. Dávka se dosud nezvýšila. Národní rada osob se zdravotním postižením žádala původně přidání o deset procent už od ledna.

"Jsem pro to, aby se deset procent navýšilo od července. Je to navýšení o miliardu pro příští rok. Není to nevůle z naší strany. Ti lidé si to určitě zaslouží. Neřešíme ale jen tuto skupinu. Veřejný sektor je v mnoha oblastech výrazně podfinancovaný - včetně příspěvku na péči pro zdravotně postižené. Nemůžeme tuto jednu skupinu vytrhnout a neohlížet se na ty jiné," řekla Marksová.

Ministerstvo práce připraví dvě varianty novely o sociálních službách. V prvním návrhu upraví

Nahrávám...
Nahrávám...