Přes 2,2 milionu úmrtí ročně způsobují na celém světě nemoci přenášené potravinami. Za více než 200 chorob, od průjmů až k rakovině, jsou zodpovědné potraviny zasažené viry, bakteriemi, parazity či chemickými látkami. Při příležitosti dnešního Světového dne zdraví s mottem "Bezpečné potraviny dělá celá cesta z farmy na talíř" to novinářům řekla ředitelka české kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) Alena Šteflová s tím, že bezpečnost musí být dodržena ve všech krocích řetězce od výroby potravin až po jejich konzumaci.
"V ČR se vyskytují tyto infekce v poměrně vysokém množství. V roce 2013 bylo zaznamenáno 45.548 případů střevních infekčních nákaz, o 3,5 procenta více než v roce předchozím. Hospitalizováno s nimi bylo 16.973 lidí, z nich 247 zemřelo, převážně šlo o seniory," doplnila česká data Jarmila Rážová z ministerstva zdravotnictví.
V EU je každoročně hlášeno 85.000 případů salmonelózy, náklady na léčení se šplhají ke třem miliardám eur (přes 82 miliard korun). Při epidemii krvácivých průjmů vyvolané bakterií escherichia coli v roce 2011 onemocněly v 16 zemích 4000 lidí, z nich 55 zemřelo. Ztráty pro farmáře a firmy dosáhly 1,3 miliardy dolarů (32,7 miliardy korun).
K nárůstu počtu případů podle Rážové přispívá porušování hygienických zásad, ať už v potravinářství a pohostinství, či doma, kde lidé s jedním vybavením zpracovávají syrové maso i zeleninu a špatně potraviny skladují.
Pro větší ochranu v profesionální síti posílilo Česko od letoška kontroly ve…