dnes je 23.11.2020

Input:

Před 50 lety provedli lékaři v Československu první bypass

26.10.2020, Zdroj: ČTK

Aortokoronární bypass, tedy přemostění ucpaných srdečních cév, provedli jako první v někdejším Československu lékaři na chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie na Karlově náměstí v Praze. Tým profesora Jaroslava Lichtenberga před 50 lety, 28. října 1970, přemostil čtyřiapadesátiletému pacientovi pravou věnčitou tepnu s ischemickou chorobou srdeční. Nemocnému se poté dařilo dobře, ambulantně byl kontrolován léta.

Operace byla úspěchem, jemuž napomohla tehdejší relativně velká zkušenost pracoviště se zákroky při mimotělním oběhu. Počet obdobných výkonů začal narůstat. Zpočátku to mimo první chirurgickou kliniku byla pracoviště v pozdějším IKEMu, Hradci Králové, Brně a Bratislavě. Počty výkonů významně vzrostly s otevřením nových kardiochirurgických pracovišť v 90. letech. Se zavedením balonkové angioplastiky a koronárních stentů do praxe se ovšem množství těchto operací snížilo.

Lékaři v pražské Všeobecné fakultní nemocnici provádějí široké spektrum kardiovaskulární chirurgie. Před lety třeba vypracovali operační postupy pro pacienty starší 70 nebo dokonce i 80 let. Vedle potíží spojených s biologickým věkem u nich totiž musejí zohlednit také fakt, že obvykle trpí řadou dalších chorob, což zásadním způsobem ovlivňuje pooperační průběh. Specialitou pracoviště jsou pak aortokoronární bypassy u pacientů s probíhajícím infarktem