dnes je 20.6.2024

Input:

Poslanci navrhli omezení reklamy na léky, má bránit korupci

27.1.2015, Zdroj: ČTK

Omezit možné korumpování lékařů a lékárníků ze strany farmaceutických firem by měla pomoci poslanecká novela zákona o regulaci reklamy. Předloha vymezuje nově, přesněji a někdy i přísněji jejich marketingové vztahy, například sponzorování kongresové turistky. Citelně, na trojnásobek současných částek, zvyšuje nejvyšší možné sankce za porušení zákona. Budou moci dosáhnout až 15 milionů korun.

"Základním důvodem pro předložení tohoto návrhu novely zákona je potřeba vytvořit účinnější mechanismy pro snížení prostoru pro korupci a neetická jednání v oblasti zdravotnictví," píšou v důvodové zprávě předkladatelé z řad poslanců TOP 09 a Starostů, ČSSD, ANO, KSČM, ODS a Úsvitu v čele s exministrem Leošem Hegerem a jeho tehdejším náměstkem Martinem Plíškem (oba TOP 09).

Předkladatelé chtějí zamezit stavu, kdy lékaři nebo lékárníci přednostně předepisují nebo vydávají určité léky, protože z toho mají finanční nebo jiný přínos.

V případě odborných kongresů by sponzoři mohli hradit dopravu, ubytování, stravu a registrační poplatek, a to výhradně lékařům nebo lékárníkům, nikoli už třeba jejich rodinným příslušníkům. Úprava reaguje na zkušenosti, kdy se taková setkání konala v turisticky atraktivních zahraničních destinacích a

Nahrávám...
Nahrávám...