dnes je 6.12.2024

Input:

Poslanci debatovali přes hodinu o úpravách povinného očkování

11.3.2015, Zdroj: ČTK

Stát by mohl nést odpovědnost za vážné poškození dětí, které vzniklo pravděpodobně očkováním, a mohl by umožnit očkování dětí podle individuálního plánu. Snížit by se také mohly postihy lékařů nebo organizátorů prázdninových akcí, mateřských škol nebo dětských skupin a klubů v souvislosti s očkováním. Návrhy poslanci představili při dnešním druhém čtení vládní novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Další se týkají například ochrany před hlukem. Předloha nezamířila po déle než hodinové debatě do závěrečného schvalování, vrátila se k novému posouzení zdravotnickému výboru.

Úpravy ohledně očkování popsala poslankyně TOP 09 a Starostů Nina Nováková, jež zdůraznila, že povinné očkování rušit nechce. Proti jakékoli relativizaci očkování se postavil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a další poslanci.

"Jsem pyšný, že Česká republika očkování zavedla a zvládla. Od toho jsou odborníci a já jim do toho jako internista kecat nebudu," prohlásil Jiří Koskuba (ČSSD). Podobně se vyjádřil například taky další lékař Igor Nykl (ANO), podle kterého je nutné v těchto záležitostech respektovat názory autorit. Šéf zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) hovořil o rozpoutání hysterie proti očkování. Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS) dodala, že v dolní komoře je možné nalézt nějaký kompromis.

V Česku jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem, za rok je to včetně nepovinných vakcín milion dávek. Lékový ústav má ročně hlášeno do 600 mírných vedlejších účinků a u čtyř až pěti dětí vážné následky.

Snížení postihů lékařů v souvislosti s očkováním poslankyně zdůvodnila tím, že rodiče by v ně mohli kvůli sankcím ztratit důvěru. Němeček ale zdůraznil, že smyslem vládní novely nebylo regulaci zpřísnit a hranice pokut se snižují. "Nemohu přijmout argumentaci, že budou ukládány likvidační

Nahrávám...
Nahrávám...