dnes je 2.3.2024

Input:

Poslanci budou hlasovat o individuálních očkovacích plánech

29.4.2015, Zdroj: ČTK

Sněmovna bude hlasovat o zavedení individuálních očkovacích plánů pro děti i o odpovědnosti státu za škody na zdraví způsobených očkováním. Návrhy podali poslanci při dnešním druhém čtení vládní novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Mnoho šancí na přijetí patrně nemají. Už dříve je nepodpořil zdravotnický výbor, proti se postavil také ministr Svatopluk Němeček (ČSSD).

Změny v očkování navrhla Nina Nováková (TOP 09 a Starostové). Chce taky, aby i neočkované děti mohly navštěvovat zařízení péče o děti, a aby byly zrušeny sankce pro pořadatele dětských táborů, pokud přijmou děti bez očkování. O individuálních očkovacích plánech pojednává i pozměňovací návrh Františka Váchy (TOP 09 a Starostové).

Vládní novela se přitom podle Němečka týká očkování okrajově, některá ustanovení jen upřesňuje. Už vznikla pracovní skupina, v níž se o očkování uskuteční odborná debata, uvedl ministr. Zdravotnický výbor už dříve podpořil snížení navrhovaných pokut za prohřešky vůči povinnému očkování dětí.

Poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové) opět prosazuje úpravu, podle níž by zdravotní způsobilost dítěte pro zotavovací akce, například tábory nebo školy v přírodě, potvrzoval rodič, nikoli lékař. V debatě taky uvedl, že bude shánět podpisy poslanců, aby mohl podat stížnost Ústavnímu soudu na ministerskou očkovací vyhlášku.

Novela patrně pozmění i ochranu obyvatel před hlukem. Obce by mohly podle doporučení výboru dostat právo udělovat hlukové výjimky pořadatelům

Nahrávám...
Nahrávám...