dnes je 14.4.2024

Input:

Porodnice u Apolináře poskytuje v historické budově moderní péči

29.4.2015, Zdroj: Verlag Dashöfer

Moderní porodní péči poskytuje v historické budově vybudované slavným architektem a velkým českým mecenášem Josefem Hlávkou Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty UK, známá jako porodnice u Apolináře. První dítě se v tehdejší Královské české zemské porodnici narodilo v roce 1875, doposud jich bylo již půl milionu. Při příležitosti narození prvního dítěte byla dnes na budově odhalena pamětní deska Josefu Hlávkovi.

"Jedna z nejdéle otevřených porodnic na světě je unikátní z mnoha důvodů, historickou stavbou, rozložením pavilonů a vůbec tím, že je to porodnice porodnic v ČR. Protože i většina přednostů, primářů, kteří jsou nejen po Praze, ale v celé zemi, našla zde vzdělání a fungují na vedoucích místech díky tomu, že prošli naším univerzitním pracovištěm," řekl vedoucí porodnice docent Antonín Pařízek.

Připomněl, že budova je sice stará, ale vybavení je moderní, odpovídá tomu nejnovějšímu, co je na světě v porodnictví k mání.

"Již po druhé světové válce se podařilo dosáhnout významných úspěchů v mezinárodním srovnání zásadním snížením perinatologické úmrtnosti (od 28.týdne těhotenství do sedmého dne života novorozence)," podotkl docent.

V současnosti má Česká republika nejnižší úmrtnost novorozenců do prvního týdne

Nahrávám...
Nahrávám...