dnes je 2.3.2024

Input:

Pokuty za prohřešky vůči očkování poslanci asi výrazně sníží

20.3.2015, Zdroj: ČTK

Navrhované postihy za prohřešky vůči povinnému očkování dětí poslanci asi výrazně sníží. Doporučil to při dnešním opětovném projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví sněmovní zdravotnický výbor. Nepodpořil naopak například pozměňovací návrh, jenž by umožnil očkování podle individuálního plánu. Současnou úpravu povinného očkování by nynější vládní předloha měnit neměla. Uskuteční se o ní odborná debata.

Pokuty lékařů a organizátorů prázdninových akcí, mateřských škol nebo dětských skupin a klubů v souvislosti s očkováním budou spadat pod pět správních deliktů. Nejvyšší postih v tomto členění pokut mohl podle původního znění normy dosáhnout až tří milionů korun, nejnižší až 100.000 korun. Vyvolalo to vlnu kritiky. Podpořený pozměňovací návrh Davida Kasala (ANO) tyto hranice snižuje na 100.000 a na 10.000 korun. "Snížení sankcí chceme, nesmějí být hrozivé," uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Další úpravy očkování, které předložila Nina Nováková (TOP 09 a Starostové), výbor odmítl. Autorka zdůrazňovala, že nechce povinné očkování rušit, Němeček ale varoval před možnými zmatky a poukazoval na to, že by se nemělo měnit něco, co funguje. Z jednání výboru vyplynulo, že o případných úpravách povinného očkování dětí se uskuteční debata ve zvláštní komisi.

Ve výboru opět neuspěly návrhy Jana Farského (TOP 09 a Starostové) a Josefa Novotného (ČSSD), podle nichž by zdravotní způsobilost dítěte pro zotavovací akce, například tábory nebo školy v přírodě, potvrzoval rodič, nikoli lékař. Ve hře však ve druhém sněmovním čtení patrně bude návrh, aby potvrzení představoval jednotný formulář; rodiče

Nahrávám...
Nahrávám...