dnes je 21.6.2024

Input:

Pojišťovny uhradí jen léčbu protony schválenou komplexním centrem

6.8.2015, Zdroj: ČTK

Zdravotní pojišťovny uhradí léčbu protony, jen když ji doporučí tým odborníků z komplexního onkologického centra. Vyplývá to z tzv. transparenční novely, kterou v úterý podepsal prezident Miloš Zeman. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) a největší zaměstnanecká Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) zakotvení této podmínky v zákoně uvítaly. Pražské protonové centrum podle ředitelky pro strategii Ivy Taťounové tuto podmínku rovněž akceptuje.

Podmínka platí pro léčbu v kterémkoli centru, v Praze či Mnichově, kde se část českých pacientů také léčí.

To, zda má protonovou terapii indikovat komplexní onkologické centrum, nebo samo protonové centrum, byl jeden ze sporných bodů při jednáních o smlouvě mezi VZP a pražským protonovým centrem. VZP jako jediná ze sedmi českých zdravotních pojišťoven smlouvu s pražským protonovým centrem zatím nemá, jednání o ní se prý ale chýlí k úspěšnému závěru.

"Zákonodárci i prezident dali za pravdu našemu názoru, aby protonovou léčbu indikovalo jako nezbytnou jedno ze 13 komplexních onkologických center v ČR. Jen tam je dostatek odborníků všech příslušných oborů, aby mohli zodpovědně a bez vlastních zájmů posoudit, zda pacient opravdu nutně potřebuje proton, nebo je pro něj vhodná, či dokonce vhodnější jiná léčba," řekl na dotaz ČTK mluvčí VZP Oldřich Tichý.

"Novela potvrdila praxi, která už

Nahrávám...
Nahrávám...