dnes je 4.10.2023

Input:

Pojišťovny: Ceny zdravotní péče v zahraničí rostou, pojistky zatím nezdražují

3.8.2022, Zdroj: ČTK

Zdražování zapříčinil růst cen zdravotnického materiálu i častější využívání nákladných leteckých ambulancí.

Praha 3. srpna

Dopady pandemie covidu-19 se projevily v růstu cen zdravotní péče v zahraničí, která zdražila v podstatě ve všech destinacích. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Ty podle svých vyjádření situaci zatím do cen cestovního pojištění nepromítly. Tempo růstu cen za léčení ovlivnila inflace v dané zemi. Zdražování zapříčinil růst cen zdravotnického materiálu i častější využívání nákladných leteckých ambulancí.

"Letecké ambulance se nyní používají i v případech, kdy to před covidem nebylo běžné. Běžných linkových a charterových letů je ještě pořád méně než před pandemií, a letecké společnosti proto mají vyprodaná místa. S tím souvisí nižší ochota přepravovat nemocné či zraněné klienty, pro které je nutné alokovat více sedaček nebo pro ně do letadla umístit tzv. stretcher (nosítka),“ řekl ČTK manažer marketingu ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Letecké ambulance jsou navíc proti předcovidovému období také znatelně dražší.

U nejlehčích a nejběžnějších zdravotních problémů, jako jsou záněty ucha nebo spáleniny od slunce, stoupají podle Divokého ceny za poslední tři roky zatím mírně, přibližně o deset až 15 procent. "U onemocnění či zranění, které často vyžadují náročnější léčbu či hospitalizaci v nemocnici, se ceny proti době před pandemií ale zvyšují výrazněji, někdy i dvojnásobně,“ upozornil.

Například léčení gastroenteritidy v Egyptě či Turecku, kdy klient dostává kapačku, nyní vyjde až na 800 eur (20.000 Kč). Tento způsob léčby je navíc nyní aplikován mnohem častěji. "Pokud tedy lidé spoléhají pouze na

Nahrávám...
Nahrávám...