dnes je 2.3.2024

Input:

Podle štrasburského soudu nebyla porušena práva rodiček v ČR

11.12.2014, Zdroj: Verlag Dashöfer

Evropský soud pro lidská práva dnes rozhodl, že v případu dvou Češek, které upozornily na podmínky domácích porodů, nebyla porušena jejich práva. Ženy si stěžovaly, že Česko neumožňuje při domácích porodech zdravotní péči zajišťovanou porodními asistentkami. Soud dospěl k závěru, že v tomto případě nedošlo k porušení článku 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod, který se týká respektování soukromého a rodinného života.

"Soud vzal v úvahu zejména skutečnost, že na evropské úrovni neexistuje žádná shoda ohledně povolení či zákazu domácích porodů, a že tato otázka rovněž zahrnuje problematiku přidělování finančních zdrojů, například pro zajištění odpovídajícího systému rychlé zdravotnické pomoci při domácích porodech," uvedl soud ve svém prohlášení. "Stěžovatelky navíc ze skutečnosti, že jim mohla být poskytnuta pomoc ze strany lékařského personálu pouze při porodu ve zdravotnickém zařízení, nenesly nepřiměřené břemeno," dodal.

Obě stěžovatelky, Šárka Dubská a Alexandra Krejzová, si přály rodit doma. Nový zákon o zdravotních službách, platný od začátku dubna 2012, ale hrozí porodním asistentkám vysokými pokutami, pokud budou pracovat bez potřebných povolení. Proto nemohly žádné asistentky najít. Na soud se obrátily s tím, že jim kvůli českým zákonům byla upřena možnost porodit doma za asistence lékařského odborníka.

České ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že bere dnešní verdikt Evropského soudu pro lidská práva na vědomí. "Obsah rozsudku, který dosud nenabyl právní moci, budeme analyzovat a případně blíže komentovat až po seznámení se s jeho obsahem," řekla ČTK mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová. "Ministerstvo zdravotnictví je spokojeno se současnou právní úpravou a nadále zastává názor, že při poskytování zdravotních

Nahrávám...
Nahrávám...