Počty pacientů s rakovinou prostaty v Česku stouply mezi roky 2005 až 2011 o 40 procent, ze 4964 na 6965. Stále častěji se odhaluje u mladších mužů a stále více se jich vyléčí. Moderní diagnostické metody totiž umožnily zjistit zhoubný nádor v raném stadiu. Cílená prevence není, je proto nezbytné, aby se muži přestali bát vyšetření. Je to 20 minut jejich času, které jim mohou zachránit život, shodli se ve vyjádření pro ČTK profesoři Marek Babjuk a Jindřich Fínek.
Nejvíc pacientů je diagnostikováno kolem 70. roku, přibývá ale mladších. Mezi roky 1982 až 1986 byl podle Národního onkologického registru věkový průměr nových pacientů 73 let, mezi roky 2007 až 2011 už 69 let. Před rokem 1986 byla třetina pacientů mladších 70 let, nyní polovina.
"Obecně můžeme tvrdit, že riziko významně roste po padesátce. Ve své praxi se ale občas setkávám i s pacienty mladšími," uvedl přednosta urologické kliniky motolské fakultní nemocnice profesor Babjuk.
K nárůstu zjištěných případů rakoviny prostaty podle něj přispěly lepší informovanost mužů a modernější postupy v medicíně. "Muži si začínají uvědomovat rizika spojená s tímto onemocněním a ve větším počtu navštěvují lékaře. Lepší diagnostické metody jsou pak schopné odhalit chorobu již v raném stadiu,"…