Počítačové hry mohou pomoci lidem s autismem, aby se zařadili do běžného života. Novinářům to na základě šestiletých zkušeností s využitím herní konzole v léčbě dnes řekl Julius Bittman z Národního ústavu pro autismus. S autistickou poruchou se narodí zhruba každé 68. dítě, přesnější údaje nejsou, protože i diagnostika je velmi obtížná. Určuje se na základě projevů chování.
Autisté mají omezené sociální dovednosti, jsou neobratní ve vyjadřování. Neumějí z lidské tváře vyčíst náladu, nepřiměřeně proto reagují. Nerozumí vtipu. Mají v oblibě pravidelnost a řád. Na nátlak reagují agresivně.
"Využití hry při terapii omezí u nich problémové chování, dá jim pocit sociální sounáležitosti a je pro ně také silně motivující," shrnul odborník. Ocenil, že posunu, kterého lze díky hře dosáhnout, by jinak sotva bylo dosaženo. Jeho zkušenosti potvrzují i mezinárodní studie.
Přínos počítačové hry pro mírnění symptomů poruchy autistického spektra je podle Bittmana zhruba trojí - první je trávení volného času. Klienti mají ve svém volnu stejnou zábavu jako jejich vrstevníci, tedy hrají hry, což je zároveň…