dnes je 28.11.2021

Input:

Počet pracovních úrazů v pololetí stoupl o 14 procent

14.11.2021, Zdroj: ČTK

Za první pololetí v práci následkem zranění zemřelo celkem 39 osob, meziročně to je o 17 procent méně.

Praha 14. listopadu

V prvním pololetí bylo v ČR 23.326 pracovních úrazů, což je proti stejnému období loni nárůst o 14 procent. Tehdy se ale vlivem uzavření některých podniků a větší míry práce z domova událo nejméně pracovních úrazů za deset let. Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu, podle kterého si 96 procent úrazů vyžádalo pracovní neschopnost delší než tři dny. Celkem 39 osob za první pololetí v práci následkem zranění zemřelo, meziročně to je o 17 procent méně.

Po loňském roce se tak množství případů dostalo na obvyklou úroveň. Dlouhodobý průměr se pohybuje okolo 45.000 úrazů ročně. U pracovních úrazů výrazně dominují muži (69 procent), což je dáno především tím, že pracují v rizikovějších odvětvích. Ještě větší rozdíl je u smrtelných pracovních úrazů, kterých se 90 procent přihodilo mužům.

"I na home office se ale stávala zranění, která nakonec byla hodnocena i odškodněna jako pracovní úrazy. Byl to i případ klientky, která dosedla u počítače na židli tak nešťastně, že upadla, zlomila si kostrč a ještě se vážně popálila čerstvě uvařenou kávou. Měla v pracovní smlouvě obsažený dodatek o home office, kompenzace tak činila téměř 400.000 Kč," uvedl expert na odškodnění společnosti Vindicia Tomáš Beck.

Zásadní pro uznání nároku je především ujednání o možnosti práci na home office v zaměstnanecké smlouvě, vstřícný

Nahrávám...
Nahrávám...